Részletek:
Időpont:
Elhelyezés: *** szállodákban, Erdélyben faluturizmusban
Ellátás: félpanzió, a 6. napon ebéd is
Utazás: autóbusszal
Részvételi díj (bevezető áron): Ft
Útlemondási biztosítás:
Utasbiztosítás:
Választható szolgáltatások
Egyágyas felár:
A cricovai pincerendszer megtekintése borkóstolóval:
KVINT konyakgyár meglátogatása konyakkóstolóval:
(A cricovai programra és a konyakgyár meglátogatására az utazásra történő jelentkezéskor lehet jelentkezni, vagy szerződésmódosítással az utazás megkezdése előtti 30. napig. A helyszínen nem lehet jelentkezni.)
Belépők: kb.
Utunk térképen:
1. nap: Kora reggeli indulás Budapestről. Ártándnál határátlépés Romániába. Rövid városnézés Nagyváradon: székesegyház, Kanonok sor, a vár. Továbbutazás kis pihenőkkel a Király-hágón és Belső-Erdélyen át a Székelyföldre. Szállás és vacsora Gyergyóban.
2. nap: Reggel nekivágunk a Kárpátoknak, a Gyergyói-medencéből felkapaszkodunk a Gyilkos-tóhoz, aztán elérjük a fenséges Békás-szorost. A sziklaszurdok után csak lassan kezd kitárulni a táj, ekkor már Moldvában járunk. Délután elérjük Moldva fővárosát, Jászvásárt, románul Iasi-t. Rövid séta a központban, a katolikus és az ortodox székesegyház, a kultúrpalota, valamint a régi és a modern belváros megtekintése. Jászvásártól a román-moldáv határ felé vesszük utunkat, melyen Albestinél kelünk át. Este érkezés Moldávia fővárosába, Chisinauba (Kisinyov, Kisjenő).
3. nap: Reggeli után városnézés Chisinauban: Az Úr születése ortodox katedrális, a római katolikus püspöki székesegyház, diadalív, városháza, séta a belvárosban, ahol Puskin is élt, aki több mint 100 művét itt írta.
Utána Cricovába utazunk, ahol a bortermelés egy egész várost hozott létre mind a föld felett, mind alatta egy 130 km hosszú pincerendszerben. A fakultatív földalatti városnézésre jelentkezők kis elektromos autókkal járják be a pincevárost, meg-megállva a bor és pezsgőpalackozóknál, a Cricovát bemutató mozinál, a furcsa fényűzéssel elkészített kóstoló- és rendezvénytermeknél, a világ hírességeinek borkészleteinél. A látogatás végén borkóstolón veszünk részt. A programra nem jelentkezők ez idő alatt a cricovai étteremben kóstolhatják meg a neves borvidék termését. Cricováról az 1773-ban alapított curchi kolostorhoz megyünk, mely Moldávia egyik legszebb, leggazdagabb és legnagyobb kolostora. Napunk utolsó látnivalója Orheiul Vechi (Orhei – Őrhely, Várhely), ahogy a várost megszálló tatárok nevezték: Shehr al-Cedid. A Raut folyó látványos kanyonjának ez a része egy nagy archeológiai múzeum, barlangokkal, sziklákba vájt odúkkal, kb. másfél évezred különböző korainak maradványaival, és egy ma is álló, működő kolostorral. Kissé arrébb, a raut folyó partján fekvő panzió jellegzetes moldovai éttermében fogyasztjuk el vacsoránkat, s közben megnézünk egy táncos folklórprogramot is. Este visszamegyünk Chisinauba szállásunkra.
4. nap: Reggeli után a Dnyeszter Menti Köztársaságba, más néven Transznisztriába megyünk. A terület a helyi megítélés és a nemzetközi közösség szerint Moldávia része, gyakorlatilag önálló államként az orosz 14. hadsereg békefenntartásával működik. Első állomásunk Bender, azaz Thigina vára. A külső vár területét az elmúlt évejben szépen parkosították, a belső vár rendezetten, a várhoz kapcsolható hírességek szobraival vár minket. Itt találjuk Münchausen báró ágyúgolyóját, hiszen a híres német katona Bendernél is harcolt. Újabb kori látnivaló a katonai temető második világháborús magyar elesettek sírjaival, magyar emléktáblával. Benderből Transznisztria fővárosába, Tiraszpolba utazunk. Idősebbeknek emlék, fiatalabbaknak tanulság: a volt szovjet világ hangulata sejlik fel a keletiesen modernizálódó országban. A belvárosban sétálva megszemléljük a fontosabb épületeket, a katonai emlékhelyet, a városalapító Suworow tábornok emlékművét. Ezután szabadprogram a városban, illetve a világhírű KVINT konyakgyárat meglátogatók belépnek egy bámulatos világba: hatalmas hordósorok, 11 millió hektoliter konyak, korszerű technológia, tiszteletreméltó múlt, szép gyári múzeum. Utasaink ötféle, 5-10 éves konyakot, azaz desztillált bort kóstolhatnak meg falatozással egybekötve.
Tiraszpolból Ukrajnába, a közeli Odesszába utazunk tovább. Az éjt a nagy, patinás, Fekete-tengeri kikötővárosban töltjük.
5. nap: A napot Ukrajna negyedik legnagyobb városában, a több mint 1 millió lakosú Odesszában töltjük. Városnézésünk során bejárjuk a XIX. századi belváros utcáit, tereit, a Katalin szobortól a Patyomkin-lépcsőn át megközelítjük Odessza lényegét, a kikötőt. Ellátogatunk az orosz kultúra egyik fellegvárába, a több szempontból is egyedülálló, csodálatos operaházba, megnézzük annak híres lépcsőit, nézőterét és a színházi múzeumát. Délután szabadprogram, majd kora este elindulunk az ukrán riviérára, ahol szállásunk elfoglalása után egy esti tengeri fürdőzésre is mód nyílik.
6. nap: Reggeli után a tengertől távolodva a brakkvízű, félsós Dnyeszter-limány mentén utazunk Dnyeszterfehévárra: felkeressük a Mátyás király által épített, méretes erődítményt. A külső várban árusok, régi mesterségeket bemutató sátrak között sétálunk a belső várba, a belső falakhoz, ahonnan szép kilátás nyílik a Dnyeszter nagy torkolati tavára. Továbbutazunk a Budzsák vidékén a Duna-delta ukrajnai részére, a Kiliai-ághoz. Vilkove községben, amit Ukrajna Velencéjének is neveznek, hajóra szállunk és a mellékágak rendszerében, kb. 15 km hosszan kihajózunk a Fekete-tengerig, a Kiliai-ágnál elhelyezett „0” folyamkilométerig. Innen egy másik ágban hajózunk az Ocsavszki-szigetre, ahol egy helyi halspecialitást szolgálnak fel ebédként. Vilkovora visszatérve autóbuszra szállunk és a Budzsák jelentős, szépen rendben tartott városkájába, Izmailba megyük szállásunkra.
7. nap: Izmailból a moldáv-ukrán határ felé indulunk. Kisvártatva elérjük a Szovjetunió egykori legjelentősebb dunai és egyben fontos tengeri kikötőjét Renit. Izmailtól eltérően itt a ’80-as évek szovjet utcaképe tárul elénk. Reni után Giurgiulesti-nél ismét belépünk Moldáviába, hogy 2,5 km megtétele után már el is érjük a moldáv-román határt. A nagy al-dunai kikötőben, Galacon rövid technikai pihenőt tartunk, majd Foksányon át elérjük a Kárpátokat. A hegyeken átkelve már a Székelyföldre, Kézdivásárhelyre jutunk. Innen a Kászon-vidékén, Csíkszeredán és a Hargitán át utazunk Udvarhelyszékre, szállásunkra.
8. nap: utolsó napunkat a Szászföldön kezdjük. Városnézés a szép Segesváron: séta a belvárosban és a fellegvárban. Továbbutazás Medgyesen, Dicsőszentmártonon, majd az észak-erdélyi autópályán át a Szamos völgyébe. Rövid pihenő Kalotaszegen, majd Ártándnál elérjük Magyarországot. Érkezés Budapestre az esti órákban.